Excursie Openstelling
Ontdek Groeve ’t Rooth
Groeve ’t Rooth
Tegen het gelijknamige gehucht ligt de grote dagbouwgroeve ’t Rooth, ten noordoosten van Cadier en Keer. Tot 2017 werd hier mergel gewonnen; deze jongste ontginning vormt de laatste in een reeks afgravingen die in de afgelopen decennia hebben plaatsgevonden.
In de delen waar de ontginning al eerder stopte en die inmiddels zijn overgedragen aan Het Limburgs Landschap, heeft de natuur vrij spel gekregen. Hier heeft zich een bijzondere planten- en dierenwereld ontwikkeld die perfect is aangepast aan het unieke milieu van de groeve. De verschillende eigenaren van de groeve hebben afspraken gemaakt over het beheer, wat resulteert in één integraal beheer van het gehele gebied. Om het terrein open te houden, zetten we Konikpaarden en Nederlandse landgeiten in voor de begrazing.




De groeve grenst direct aan de Schiepersberg, de plek waar ook de markante Julianagroeve ligt. Samen met de nabijgelegen Bemelerberg vormen deze gebieden één groot landschappelijk geheel dat als Natura 2000-gebied de hoogste Europese beschermingsstatus geniet.
Vanwege de veiligheid is de groeve niet vrij toegankelijk voor publiek, mede door de eisen die mede-eigenaar Sibelco stelt. Wel heb je vanaf het uitzichtpunt aan de oostzijde van de groeve, langs de Keunestraat ter hoogte van de afslag naar gehucht ’t Rooth, een schitterend panorama over dit unieke stukje natuur.
Wil je Groeve ’t Rooth toch van dichtbij beleven? Dat kan tijdens een van onze excursies. Onze gidsen nemen je mee naar plekken die normaal gesproken gesloten blijven en vertellen je alles over de winning en de natuur. Kijk voor de data in onze kalender.
Wil je liever zelf op pad? De wandelroute ‘Het land van de korenwolf’ voert je langs de mooiste plekken in de directe omgeving van de groeve.
Wandeltips

- 12,9 km
- Cadier en Keer

- 8,2 km
- Bemelen, Cadier en Keer

- 13,1 km
- Berg en Terblijt, Geulhem, Meerssen, Valkenburg
